ما خواستار آزادی بیان در آمریکا هستیم!

سانسور مقاله افشاگرانه 11 سپتامبر، یک ساعت پس از انتشار

خبرگزاری فارس: یک هفته‌نامه آمریکایی در گفت‌وگو با یکی از صاحب‌نظران حوادث 11 سپتامبر که مقاله افشاگرانه او یک ساعت پس از انتشار در یک روزنامه اینترنت حذف شد، به مسئله تلاش رسانه‌های آمریکایی و غربی برای دور نگه داشتن مقالات و کتاب‌های افشاگرانه از افکار عمومی پرداخته است.


به گزارش فارس، "مارک اندرسون " معاون سردبیر هفته‌نامه "امریکن‌ فری‌پرس "، با اشاره به مسئله سانسور مقاله "جس ونچرا "، نویسنده و فرماندار سابق ایالت مینسوتای آمریکا در رابطه با حملات 11 سپتامبر، به بخش‌هایی از گفت‌و‌گوی خود با وی پرداخته و می‌نویسد: ونچرا تایید کرد که سری برنامه‌های تلویزیونی وی در رابطه با توطئه‌‌هایی در آمریکا جریان دارند، علی‌رغم مشکلات موجود همچنان ادامه خواهد یافت و به‌زودی 10 قسمت از سری جدید آن پخش خواهد شد.
اندرسون با اشاره به سوابق نظامی ونچرا در نیروی دریایی آمریکا می‌نویسد: یکی از مسائل مهمی که در حال حاضر ونچرا در حال مقاومت برای آن است،‌ موضوع بحث صریح وی در مورد ماجرایی است که واقعا در 11 سپتامبر 2001 اتفاق افتاد.
معاون سردبیر امریکن ‌فری‌پرس می‌افزاید: اخیراً سایت خبری "هافینگتون پست " اقدام به حذف مقاله‌ای از ونچرا کرد که وی در آن روایت دولتی از 11 سپتامبر را زیر سؤال برده بود.
در این مقاله ونچرا از "ریچارد گیج "، مهندس معماری نام برده بود که گروه "معماران و مهندسین حقیقت‌جوی 11 سپتامبر " را تشکیل داده و هم‌اکنون بیش از 1100 معمار، مهندس و دیگر متخصصان در آن عضو بوده و با ارایه مدارک و شواهد مختلفی درستی روایت‌های بیان شده از 11 سپتامبر را به چالش کشیده‌اند.
اندرسون با اشاره به حساسیت مسئله 11 سپتامبر می‌افزاید: اگرچه حساسیت موضوع 11 سپتامبر می‌تواند موجب شود که ارگان‌های خبری از بررسی کتابی که در رابطه با توطئه‌های 11 سپتامبر بوده و توسط کسی نوشته شده که مورد توجه بخش عظیمی از جامعه آمریکا و به خصوص فعالان جوان است، اما ونچرا هیچ‌گاه از بیان حرف‌های خود در رابطه با این موضوع خودداری نکرده است.
این مقاله با اشاره به استقبال هزاران نفر از فعالان جوان آمریکایی از ونچرا می‌نویسد: در سال 2004،‌ ونچرا با برگزاری کلاسی با نام سیاست‌های شخص ثالث در دانشگاه "هاروارد "، به آگاه کردن جوانان آمریکایی پرداخت و استقبال از کلاس‌های وی به حدی بود که در سالن سخنرانی او بیش از 300 دانشجو حاضر می‌شدند.
اندرسون با اشاره مجدد به مقاله سانسور شده ونچرا می‌نویسد: هافینگتون‌پست مقاله مرتبط با 11 سپتامبر او را تنها یک ساعت پس از انتشار، حذف کرد.
این گزارش می‌افزاید: ونچرا با تاکید بر اینکه همچنان به روشنگری در رابطه با 11 سپتامبر ادامه خواهد داد، افزود: یک خواسته منطقی ما این است که به این پرسش پاسخ داده شود که چطور آتش ناشی از سوخت هواپیما می‌تواند به تنهایی موجب تخریب برج‌های دوقلوی 110 طبقه شود؟ چطور ممکن است که این برج‌ها تنها به واسطه آتش هواپیما تبدیل به پودر شوند؟
ونچرا با اشاره به سانسور و محدودیت‌های شدیدی که در پرداختن به مسئله 11 سپتامبر با آن مواجه است، به کتاب جدیدش با عنوان "توطئه‌های آمریکایی: دروغ‌ها، دروغ‌ها و دروغ‌های بیشتری که دولت به ما می‌گوید " می‌گوید: این کتاب بیش از چهار هفته در لیست پرفروش‌ترین‌‌های روزنامه "نیویورک‌تایمز " قرار داشت، اما این روزنامه و دیگر رسانه‌های غالب با بی‌توجهی به آن کوشیدند تا از فراگیر شدن کتاب جلوگیری کنند.
این نویسنده آمریکایی با تاکید بر آنکه هیچ رسانه‌ غالب آمریکایی کتاب پرفروش او در رابطه با 11 سپتامبر را نقد و بررسی نکرده است می‌افزاید: حتی شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی نیز درخواست وی برای صدور اجازه برای استفاده از تصاویر ویدیوئی این شبکه تلویزیونی که روز 11 سپتامبر پخش شد، رد کرده است. این تصاویر مربوط به گزارش خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی است که مشغول گزارش از ساختمان شماره هفت مرکز تجارت جهانی است. این خبرنگار در حالی از فرو ریختن ساختمان شماره هفت صحبت می‌کند که طبق تصاویر زنده بی‌بی‌سی که همزمان با گزارش خبرنگار پخش می‌شده، این ساختمان همچنان سالم بوده و مورد حمله قرار نگرفته است.
ونچرا می‌گوید: همه چیزی که ما می‌خواهیم از خبرنگار بی‌بی‌سی بپرسیم این است که چه کسی به او گفته بود که ساختمان شماره هفت، فرو خواهد ریخت؟
این نویسنده در انتها تاکید می‌کند که خبرنگار بی‌بی‌سی در ساعت پنج بعد از ظهر روز 11 سپتامبر از تخریب ساختمان شماره هفت خبر داد و این در حالی است که این ساختمان در ساعت 5:20 دقیقه بعد از ظهر فروریخت.

/ 0 نظر / 8 بازدید