پیام‌های اصلی مردم در تظاهرات عظیم 22 بهمن 88

بسم الله الرحمن الرحیم

سعدالله زارعی

مردم ایران در این راهپیمایی بزرگ فقط برای آنکه سالگرد انقلاب اسلامی را گرامی بدارند و در مراسمی سنتی شرکت نمایند، نیامده بودند. بلکه امسال مردم ایران با حساسیت خاصی ساعت‌ها قبل از آغاز رسمی مراسم به سمت میادین و خیابانها به حرکت در‌آمدند و برای آنکه نشان دهند در صدد انتقال پیام خاصی هستند با خود عکس، علامت و نشانه‌های خاصی حمل می‌کردند. فراوانی سربندها، انبوه تصاویر حضرت امام(ره) و تصاویر حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انبوه پرچم‌های ایرانی، حذف هر تصویر و شعاری که شائبه گروهی و جناحی داشته باشد، همه برای آن بود که همه دریابند این تظاهرات عظیم در سی و یکمین سالگرد انقلاب اسلامی یک مراسم ویژه است و باید به اهداف ویژه آن توجه داشت.
شما هم در تظاهرات عظیم امروز شرکت داشته‌اید و پیام‌های این تظاهرات را مثل هر شرکت کننده‌ای به ثبت رسانده‌اید؛ اما در عین حال در این جمع‌بندی هم ممکن است ناگفته‌ای وجود داشته باشد:
1 - انبوه پرچم‌ها و شعارها ایران - ایران و حضور گسترده مردم در صحنه این «پیام صریح» برای آمریکا و اروپا که طی ماههای پس از انتخابات، ایران را درگیر اختلافات معرفی می‌کردند به همراه داشت که مردم در مورد امانتداری نظام جمهوری اسلامی و نتایج انتخاباتی و نیز درباره ضد انقلابی بودن حرکت‌های عده‌ای آشوب‌طلب تردید ندارند. بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکایی با تمرکز روی بیانیه‌های چهره‌های شکست خورده و با برجسته‌سازی رخدادهای آشوب‌طلبانه و با انکار حضور 40 میلیون واجد شرایط رای در پای صندوق‌های رای تلاش می‌کردند تا یک انقلاب عظیم را که در خلوت خانه آنان نیز رسوخ کرده است مذبوحانه رو به فروپاشی معرفی نمایند. اینگونه بود که این فضای رسانه‌ای و سایبری آنقدر غلیظ شد که بعضی از سران این دولت‌ها «دروغ خود ساخته» را باور کردند و با کنار زدن آداب شناخته شده دیپلماتیک با صراحت و با ذکر نام از سران فتنه در ایران حمایت کردند.
حمایت رسانه‌های خارجی و انبوه بودن این حمایت‌ها، سران فتنه را در داخل دچار توهم مضاعف نمود، این فتنه‌گران گمان کردند که با هجمه وسیع اروپا و آمریکا و رژیم صهیونیستی کار این انقلاب ساخته است و از این رو نقاب از رخ برکشیدند و از هتک حرمت ابی‌عبدالله الحسین - علیه‌السلام در روز عاشورا و هتک حرمت حضرت امام خمینی(ره) در روز 16 آذر حمایت کردند. مردم ایران در تظاهرات عظیم روز 9 دی حرف خود را زده بودند و در رمی جمره خود ستونهای آمریکا، انگلیس، فرانسه و رهبران به ظاهر ایرانی فتنه را بارها رمی کردند؛ ولی بعضی از عناصر واسطه در ایران با فعالیت‌های محفلی و علنی و با نوشتن نامه‌های مخفیانه و سرگشاده تلاش وافری کردند تا خواسته‌های حداکثری را به مسائلی حداقلی تنزل دهند و آن حرکت عظیم را در حد یک اعتراض معمولی جلوه دهند. مردم در تظاهرات عظیم روز 22 بهمن از حماسه تاریخی 9 دی دفاع کردند و با صراحت از آنچه فریاد زده بودند با «فریادی رساتر» حمایت نمودند. در تظاهرات عظیم امروز، 9 دی در 22 بهمن ضرب شد و طبعاً در عرصه مناسبات سیاسی در سطح بین‌الملل آثار جاودانی خواهد داشت. البته نباید گمان کرد که محافل سیاسی و رسانه‌ای غرب به عظمت و شکوه و پیام‌های خاص تظاهرات عظیم 22 بهمن اعتراف کنند یا لحن آنان دگرگون شود؛ اما تردیدی وجود ندارد که نهادهای تصمیم‌ساز غرب نظیر سازمان‌های اطلاعاتی و تحقیقاتی آنان پیام این تظاهرات عظیم را به نهادهای تمصمیم‌گیر خود منعکس خواهند نمود. بنابراین ملت عظیم ایران میوه حضور خود را که گسترش اقتدار کشور خود است، خواهند چید.
2 - در تظاهرات عظیم امروز قرار سران فتنه بر این بود که اعلام وجود کنند و از طریق حضور فعال در بخشی از تظاهرات بگویند اولاً جریان فتنه - که مثل بقیه دروغ‌ها آن را جنبش سبز می‌خوانند - زنده است و ثانیاً سران جریان فتنه هنوز بخشی از روند عمومی کشور و انقلاب هستند. در این بین میرحسین موسوی، کروبی، خاتمی و تشکل‌های فروپاشیده نظیر مجمع روحانیون، مجاهدین، مشارکت، مجمع ... با صدور بیانیه و انجام مصاحبه هواداران خود را به «حضور نشان‌دار» در مراسم 22 بهمن دعوت کردند و البته ریاکارانه از آنان خواستند که شعارهای انحرافی ندهند. از آن طرف سران فتنه بطور رسمی یا تلویحی اعلام کردند که در تظاهرات مردم شرکت می‌کنند. در تظاهرات دیروز همه مردم آمده بودند بخصوص این گونه گونی جمعیت به چشم می‌خورد و کاملاً معلوم بود که بعضی از جمعیت ـ حدود 5 میلیون نفری - تهران را کسانی تشکیل می‌دادند که در انتخابات 22 خرداد گذشته به میرحسین موسوی رای داده بودند و باید گفت این‌ها هم آمده بودند؛ ولی نه با فراخوان موسوی و سایر سران فتنه بلکه اینها با شور بیشتر و زودتر آمده بودند تا با صدای رساتر پیوستگی خود را با انقلاب و مخالفت خود را با سران فتنه نشان دهند.
شعار مرگ بر .... این گروه حتی رساتر از شعار دیگران در مخالفت با سران فتنه بود. در تظاهرات عظیم امروز، فتنه‌گران نتوانستند خود را به رخ مردم و انقلاب بکشانند و از این رو سران فتنه که گمان می‌کردند هنوز دروغ‌های آنان مشتری‌های خاص خود را دارد از خانه‌های خود بیرون آمدند ولی به محض آنکه به جمعیت مردم نزدیک شدند پا به فرار گذاشتند. مهدی کروبی که گفته بود به «میدان صادقیه» می‌آید و گمان می‌کرد این میدان پر از هواداران او می‌شود به محض نزدیک شدن به میدان از ترس همان جمعیت گریخت؛ آنچنان که ناچار شد به چند اتومبیل صدمه بزند. میرحسین موسوی به محض آنکه از ماشین خود پیاده شد به بن‌بستی فرار کرد و با وضعی مبدل از معرکه گریخت، محمد خاتمی که به زنجان رفته بود به محض آنکه شناخته شد با ماشین خود گریخت و ....
در تظاهرات عظیم روز 22 بهمن فتنه‌گران نتوانستند جمعیتی به رخ بکشند و نه توانستند خود حضوری حتی نمادین داشته باشند. تظاهرات عظیم روز 22 بهمن برگزار شد و به اثبات رسید که فتنه‌گران در متن مردم جایگاهی ندارند و فقط می‌توانند در حاشیه جلوه‌گری کنند و بعد به مدد رسانه‌های الکترونیکی و ماهواره‌ای و با کمک آشکار غرب بر متن غلبه کنند. اما روز 22 بهمن امکان حداقل جلوه‌گری‌ را هم از آنان گرفت البته ماههاست که دیده‌های تیزبین می‌دانند و زبان‌های حقیقت‌جو می‌گویند که موسوی، خاتمی، کروبی و ... دیگر بخشی از انقلاب و نظام نیستند وقتی کسانی خود نقش مخالف نظام بازی می‌کنند و با دشمنان خارجی نظام همراه می‌شوند، نمی‌توان آنان را توأمان بخشی از همان نظام و انقلاب نفی شده دانست و صد البته عقربه زمان به عقب باز نمی‌گردد و گذشته چراغ راه آینده است.
3 - یکی از نکات کلیدی تظاهرات عظیم روز 22 بهمن، تمرکز شعارها روی رهبری و فراوانی تصاویر ایشان بود، تنوع این عکس‌ها و ترکیب نو و کهنه این عکس‌ها مهمترین پیام این تظاهرات بود که توجه همه رسانه‌های غرب و شرق و منطقه را برانگیخته بود. بعضی از این رسانه‌ها که حقه و کینه خود را با کاستن از عدد و رقم جمعیت و محدود کردن آن به چند هزار، چند ده هزار و چند صد هزار نفر بروز دادند، نتوانستند انبوه عکس‌ها و اینکه هر نفر حامل یک عکس بود را از دیده دور بدارند.
طی ماههای گذشته رهبر معظم انقلاب، در کانون حملات و کینه‌ورزی‌های رهبران فتنه و عناصر میدانی آشوب بود. اهانت به شخص ایشان توسط دیکتاتورها و هواداران دیکتاتوری و اهانت به اصل ولایت فقیه که نورانی‌ترین اصل اسلام در عصر غیبت حضرت ولی عصر (عج) می‌باشد، طی ماههای گذشته محور تحرکات ضد انقلابی بوده است سران فتنه ابتدا نام رهبری را از بیانیه‌های خود حذف کردند و در گام بعدی با کنایه و سپس با صراحت به شخص واصل ولی فقیه تاختند و دوران نورانی رهبری را که خود این‌ها هم در آن امکان فراوانی برای فعالیت داشتند، به زیر سوال کشیدند و به آن ناسپاسی‌ها کردند. آمریکا، اروپا و سران داخلی فتنه می‌دانند که نظام اسلامی شیعی بر پایه «ولایت» استوار است و بدون آن «مانایی» و «کارآمدی» آن میسر نیست؛لذا دیری است که برای حذف آن و یا کاستن از قدر آن به تکاپو افتاده‌اند. محافل اطلاعاتی آمریکا و آکادمیسین های آن حذف و یا تضعیف ولایت فقیه را آغازی بر سکولاریزاسیون در جمهوری اسلامی اعلام کرده بودند و از راههای مختلف در صدد تحقق آن بودند آشوب‌های پس از انتخابات بر این اساس در محافل اطلاعاتی غرب و با هماهنگی داخل طراحی و به اجرا گذاشته شد آنان معتقد بودند با یا بدون پیروزی موسوی باید استقرار و نظم داخلی به چالش کشیده شود و از اوج و اعتبار مهمترین نهادی که چنین نظم استواری را بنیان نهاده است، بکاهند، آشوب‌ها در آغاز با لاپوشانی اهداف واقعی تا 25 خرداد جهنده بود ولی با کنار رفتن پرده‌ها روندی نزولی یافت و در نهایت به حضور عده‌ای از زخم خوردگان و یا وابستگان به آنان در تهران محدود گردید. اما سران فتنه علیرغم آنکه موقعیت‌های مردمی را از دست داده بودند با اتکا به همین جمع محدود آشوب طلب و آگراندیسمان این فعالیت‌ها در رسانه‌های الکترونیکی و ماهواره‌ای دشمن به مخالفت با محور نظام - ولایت فقیه - ادامه دادند و البته هر بار که با هجوم مردمی با بن بست جدیدی مواجه شدند، ترفند تازه‌ای به راه انداختند. این اقدامات مردم را به مخالفت جدی‌تر با سران آشوب و فتنه مصمم‌تر کرد و از این رو به موازات گسترش و تنوع هجمه فتنه‌گران به رهبری و اصل ولایت فقیه، مردم روی «حمایت از رهبری» تمرکز کردند و تظاهرات عظیم 22 بهمن را به مانور خود جوش حمایت از حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته تبدیل کردند.
4 - نکته برجسته دیگر در تظاهرات عظیم امروز، موقعیت «مردم‌سالاری دینی» است وقتی حدود پنجاه میلیون ایرانی در تظاهرات سی و یکمین سالگرد انقلاب خود شرکت می‌کنند این پیام به دنیا منعکس می‌شود که نظام جمهوری اسلامی از چنان ظرفیت بالایی برای مشارکت مردم در صحنه برخوردار است که آن را از هر نظام دیگری ممتاز کرده است. حضرت امام خمینی در سال 58 در تحلیل نظام مردم سالاری دینی گفته بود این نظام از هر نظام دیگری هر چند از نظر شکلی صالح‌ هم باشد کاملا برتر است چرا که آنان حتی اگر صالح باشند فقط ابعاد مادی بشری را پاسخ می‌دهند و حال آنکه انسان دارای ابعاد پیچیده است و نیازهای او فقط مادی و حتی دنیوی نیستند از این رو وقتی می‌آید نظام‌های دیگر را پشت سر می‌گذارد. تظاهرات عظیم روز 22 بهمن امسال در واقع آن نکته کلیدی حضرت امام را مورد تایید و تاکید دوباره قرار داد.

منبع : http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8811220825

/ 0 نظر / 9 بازدید