سالگرد شهادت مروه الشربینی در جام جهانی گم شد

به گزارش خبرنگار زنان باشگاه خبری فارس «توانا»،‌ مروه الشربینی دکتر داروساز 32 ساله مصری، ساکن آلمان بود که در تاریخ اول ژوئیه 2009 هنگامی که برای رسیدگی به شکایت از الکس دبلیو، مرد 28 ساله روس‌تبار تبعه آلمان در دادگاه استیناف درسدن کشور آلمان رفته بود،‌ مورد ضربات چاقوی این مرد قرار گرفت و به همراه جنین سه ماهه‌اش به شهادت رسید.

* قتل در مقابل چشمان کودک

یک روز مروه الشربینی به همراه همسرش به پارک بازی کودکان رفته بود که با مزاحمت‌های الکس دبلیو مواجه شد؛‌ الکس دبلیو سعی داشت روسری مروه را از سرش بردارد،‌ فحاشی این مرد که الشربینی را به اتهام داشتن روسری "تروریست " خطاب کرده بود،‌ موجب شد الشربینی علیه او به دادگاه شکایت کند.

هنگامی‌که الشربینی به همراه کودک و همسرش در روز اول ژوئیه برای رسیدگی به این شکایت به دادگاه رفته بود، ‌در مقابل چشمان همسر و کودک سه‌ساله‌اش،‌ توسط الکس با 18 ضربه چاقو به همراه جنین سه ماهه‌اش به قتل رسید.

*متهم با چاقو وارد دادگاه ‌شد

هرچند که ادعای حقوق بشر غرب و اروپا گوش فلک را کرده است ولی در بسیاری از دادگاهای آلمان از جمله دادگاهی که قرار بود به شکایت مروه الشربینی رسیدگی کند،‌ هیچ گونه بازرسی از افراد صورت نمی‌گیرد همچنین به علت آنکه الکس (قاتل) تا زمان حضور در داگاه هیچ‌گونه سابقه کیفری نداشته، هیچ گونه تدابیر امنیتی برای رسیدگی به این شکایت در نظر گرفته نشده بود؛‌ بر همین اساس الکس توانسته بود به راحتی چاقویی را با خود به دادگاه بیاورد.

نکته جالب اینکه در طول مدت زمانی که الکس در حال وارد کردن ضربات چاقو‌ به مروه الشربینی بود، ‌هیچ یک از مأموران حراستی یا افراد حاضر در دادگاه به کمک مروه الشربینی نیامدند این در حالی است که هنگامی‌که شوهر مروه الشربینی برای نجات همسرش به سمت وی رفت توسط پلیس آلمان مورد تیراندازی قرار‌ گرفت و با وضعیتی بحرانی به بیمارستان منتقل ‌شد.

*تیراندازی پلیس هم فراموش شد

در آن روزها بر اثر فشاری که از طرف رسانه‌ها روی کشور آلمان بود، ‌برخی تیراندازی پلیس آلمان به وی را اشتباه پلیس بیان داشته‌اند ولی هیچ یک از این اشتباهات جای مادر را برای کودک سه ساله مروه الشربینی پر نمی‌کند؛‌ کودکی که بر اساس برخی گزارش‌ها هنوز تحت نظر روانشناس است.

هرچند که رسانه‌های غربی پوشش خبری خوبی نسبت به این اتفاق نداشتند ولی قتل مروه الشربینی در تمام دنیا سرو صدای بسیاری به پا کرد و در تشییع جنازه وی در مصر هزاران نفر از مردم و از جمله چند تن از وزرای دولت مصر شرکت داشتند و باز هم هرچند که در کشور مصر مروه الشربینی "شهیده حجاب " نام گرفت و به نمادی برای تظاهرات کنندگان در اعتراض به آنچه «اسلام‌ستیزی در غرب» می‌دانند تبدیل شد ولی امسال با شروع بازی‌های جام جهانی شهادت این زن محجبه به دست فراموشی سپرده شد.

* مرگ الشربینی را جبران می‌کنیم

بر اساس اخبار،‌ سالگرد "مروه الشربینی " در حالی برگزار شد که مسئولان ایالتی به اشتباهاتی که در گذشته روی داده است معترف بوده و بر عزم خود برای مبارزه با مظاهر نژادپرستی و اسلام ستیزی تأکید کردند ؛ "هیلما اوروچ "شهردار شهر درسدن آلمان گفته است ما از طریق برگزاری مراسم یادبود مروه الشربینی می‌کوشیم اشتباهات گذشته را جبران کنیم!

هنگامی که فوتبال کشور آلمان برای حضور در جام جهانی تلاش می‌کرد،‌ کودک مروه الشربینی خاطرات شیرین مادر را در ذهن تداعی می کرد و...

*حقوق بشر!

امروز بعد از گذشت یک سال از شهادت مروه الشربینی همه مردم دنیا در انتظار این هستند که چه کشوری جام جهانی فوتبال 2010 در دست می‌گیرد،‌ امروز دیگر کسی به این نمی‌اندیشد که سرنوشت کودک مروه الشربینی چه شده است،‌ کسی به این نمی‌اندیشد که بالاخره "الکس "به مجازات عمل خود رسید؟ امروز همه به این می‌اندیشند که آیا آلمان این جام را در دست خواهد گرفت؟ انگار همه مردم دنیا یادشان رفته است که روزی در آلمان، همین آلمانی که امروز مدعی قهرمانی جام جهانی است پیکر زنی جوان در مقابل چشمان فرزندش به خاطر داشتن حجاب در یک دادگاه رسمی و در حضور مقامات قضایی دادگاه به خون آغشته شد!

سرنوشت مروه الشربینی همانند سرنوشت بسیاری از زنانی است که در گوشه گوشه تاریخ به دست تاریخ‌سازان گم شد، ‌زنان و کودکانی که در فلسطین،‌ لبنان،‌ عراق،‌ افغانستان و غزه به دست جنایتکارانی همچون الکس البته در قالب بزرگ‌تر هر روز شهید می‌شوند،‌ کودکانی که در نهایت ناامیدی انتظار فردایی را می‌کشند که آیا زنده خواهند ماند و طلوع خورشید را بار دیگر خواهند دید و ...

یادداشت مریم خلجی

/ 8 نظر / 10 بازدید
باز باران

آن شب تا سحر غار حرا خورشید باران بود زمان،دل بی قرار لحظه تکوین قرآن بود حضور عرشیان را در حریم خود حرا حس کرد که «اقرأباسم ربک» یا محمد ذکر آنان بود -------------------------------------------------------------------------------- اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّد وَ آلِ مُحَمَّد وَ عَجِّل فَرَجَهُم عیدتان مبارک[گل]

جواد آقایی

سلام مگر نه اينكه حضرت روح الله فرمود " بكشيد ما را كه ملت ما بيدارتر مي شود" مثل همیشه منت بارانم کنید... کربلا ببینمتان یا علی[گل]

جواد آقایی

سلام عید شما مبارک نظر شما درباره هنر های صانعی چیه؟ کربلا ببینمتان یا علی[گل]

مهری

سلام با پست جدید (فرق دختر با حجاب و بی حجاب) بروزم

میبدسبز

اجرای هدفمندکردن یارانه ها خودکشی است سه سال پیش که دولت این طرح را مطرح کرد ما بالاترین درآمدهای نفتی را داشتیم و ذخایری نیز در صندوق ذخیره ارزی مانده بود و امید می داد که به پشتوانه آن بتوان برخی تحولات را در اقتصاد ایجاد کرد. اما حالا که نه آن درآمدهای خیره کننده نفت هست نه در صندوق ذخیره پولی مانده است و دولت نیز بدهی های وحشتناکی به بخش خصوصی دارد، هیچ ابزاری برای دولت وجود ندارد که در صورتی که با اجرای این طرح، اقتصاد به هم ریخت و ما با موجی از ورشکستگی بنگاه ها و کارخانه ها و امواجی از بیکاری و جهش تورم روبه رو شدیم، بتواند درهم ریختگی اقتصاد را کنترل کند و اعتراض های اجتماعی را مهار کند. بنابراین دست زدن به اجرای این طرح در شرایط کنونی نوعی خودکشی برای دولت است و عواقب وخیمی نیز برای کل نظام سیاسی دارد. فکر نمی کنم اکنون کسی باشد که چنین ریسکی را بپذیرد.

جواد آقایی

سلام عيدتان مبارك اين بار براي بغض رهبرم نوشته ام.... كربلا ببينمتان يا علي[گل]

جواد آقایی

سلام چقدر سخنانش را شنيده ايم؟‌و از آن كه شنيده ايم چقدرش را به جان و دل خريده ايم و چقدر به آ ن عامليم؟ كربلا ببينمتان يا علي[گل]

راحله

سلام هفته ی وحدت مبارک باد به روزم و منتظر حضور گرمتان سربلند باشید..