قوت گرفتن احتمال برخورد قانونی، راه خاتمی را از موسوی جدا کرد.

شبکه ایران: گرچه با شکایت 100 نماینده مجلس از مهندس میرحسین موسوی و به جریان افتادن آغاز بررسی شکایت‌نامه آنان در دادستانی کل کشور، انتظار می‌رفت که این کاندیدای اصلاح‌طلب از امضای بیانیه‌های جدید خودداری کند اما با این حال دیروز شنبه بیانیه شماره 14 مهندس موسوی بر صدر اخبار رسانه‌های اصلاح‌طلب و خارجی نشست.

میرحسین همزمان با حذف نام آمریکا در این بیانیه، به ماهیت "استکبارستیزی" روز 13 آبان و تاکیدات امام خمینی(ره)‌در این باره هم، هیچ اشاره‌ای نکرده و حتی در حمایت از جریان سبز این روز را "سبزترین روز سال" خوانده است.

او دولتمردان و سران نظام جمهوری اسلامی را با عناوینی چون "افراطی گر"، "جبهه خرافه‌پرستان"، "نااهلان"، "نامحرمان"، "جدا از خردورزی و متانت"، "بی‌تفاوت به مصالح بلندمدت مردم" و "مخالفان ملت" خطاب و عنوان کرده که دیر یا زود آنان صحنه را ترک می‌کنند.

کاندیدای اول اصلاح‌طلبان، همچنین نظام جمهوری اسلامی را "دستگاه ظاهری" نامیده و گفته عوامل بازداشت شده کودتای مخملی اخیر، در رودررویی با نظام برنده‌اند.

*امیدواری موسوی به رهایی از برخورد قانونی

اما مهندس موسوی در شرایطی پای این "بیانیه تند" را امضا و آن را رسانه‌ای کرده است که بیش از یک ماه از صدور بیانیه شماره 13 او می‌گذرد.

او در این مدت کوشید تا از بکارگیری الفاظ تند و اتخاذ مواضع افراطی خودداری کند و از سنگری که بیانیه‌های ابتدایی‌اش را از آنجا به میان ناآرامی‌های کشور نشانه می‌رفت، خارج شود.

"طرح جدی موضوع برخورد قضایی با سران آشوب"، مهمترین مسئله‌ای بود که میرحسین را وادار به اتخاذ "مواضع نرم‌تر" از گذشته کرد.

به گفته فعالان سیاسی، مهندس موسوی پس از "عقب‌نشینی" از مواضع تند خود، امیدوار بود که با اجرایی شدن طرح موسوم به "وحدت ملی"، از عواقب قانونی رفتارهای نادرستش رهایی یابد.

امیدواری میرحسین اما، با مخالفت شخصیت‌های مطرح کشور با طرح "وحدت ملی" و اصرار نمایندگان مجلس و مقامات قضایی بر برخورد قانونی با سران آشوب، رخت بر بست.

شکایت حدود 100 نماینده مجلس از مهندس موسوی در همین راستا تعبیر شد. پس از آن، دادستان کل کشور هم خبر داد که این شکایت‌نامه هم‌اکنون در دادستانی کل در حال رسیدگی است و در ادامه برای برای رسیدگی به مراجع ذیربط قضایی ارسال خواهد کرد.

* سرعت گفتن ضرب‌آهنگ برخورد قضایی با مهندس موسوی 

با "سرعت گرفتن ضرب‌آهنگ برخورد قضایی با مهندس موسوی"، او بار دیگر به سنگر سابقش برگشت و مواضع تند خود را از سر گرفت.

بیانیه شماره 14 میرحسین که دولت و نظام را با ادبیات اهانت‌آمیزی خطاب کرده و شباهت زیادی با بیانیه‌های شماره یک تا پنج او دارد، از نتایج رویکرد جدید اوست.

به اعتقاد کارشناسان، کاندیدای اول اصلاح‌طلبان چنین تصور می‌کند که علت سکوت دستگاه قضا در برابر مواضع تند او در ابتدای ناآرامی‌ها، "پایگاه اجتماعی" موسوی بوده است. بر پایه این تصور، میرحسین اعتقاد دارد که علت اصرار مقامات قضایی بر اجرایی قانون درباره او، "ریزش" پایگاه اجتماعی‌ اوست.

شاید به همین دلیل است که او اکنون سودای "بازگشت" با مواضع افراطی‌اش را در سر می‌پروراند و درصدد است تا با صدور بیانیه‌هایی تند، به زعم خود "پایگاهی اجتماعی"اش را احیا کند و از این راه، مانع از رسیدگی قانونی به اتهاماتش شود.

*برخورد قانونی، راه خاتمی را از موسوی جدا کرد

اما نکته تامل برانگیزی که به موازات آغاز مجدد موضع‌گیری‌های تند مهندس موسوی روی داد، دست کشیدن رئیس بنیاد باران از مواضع تند و تیز سابق و بیان "اظهارات محتاطانه" و "نرم" بود.

او در آخرین موضع‌گیری‌اش در دیدار تعدادی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران، وفاداری خود را به دین، انقلاب و قانون اساسی اعلام کرد و حتی در بازتعریفی از جریان اصلاحات گفت که ما "اصلاحات را بر مبنای دین می‌دانیم، مبدا هویتی خود را انقلاب اسلامی و چارچوب حرکت خود را جمهوری اسلامی می‌دانیم."

حجت‌الاسلام خاتمی در این دیدار، کوشید تا با احتیاط سنگر خود و دیگر اعضای مجمع روحانیون را که این روزها سکوت پیشه کرده‌اند، از "رودررویی با نظام و انقلاب" جدا و به نوعی حساب خود را از موسوی جدا کند.

او در عین حال برای حفظ سابقه خود و جلوگیری از زیر سوال رفتن آن و همچنین مرتفع ساختن انتقادات نزدیکان میرحسین، گفت که "همچنان در موضع نقد قدرت موجود باقی می‌مانیم."

گرچه گفته می‌شود، ورود جدی دستگاه قضا به موضوع برخورد با سران آشوب‌‌، یکی از علل عقب‌نشینی خاتمی از خاکریز کنونی موسوی است اما به اعتقاد نزدیکان رئیس بنیاد باران، "شخصیت محافظه‌کار" او نیز، نقش موثری در این رابطه داشته است.

برخلاف ویژگی‌های شخصی خاتمی، مهندس موسوی به "تهور" و "عصبیت نسبت به خود" شناخته شده و با آخرین موضعی که اتخاذ کرده، به نظر می‌رسد بنا دارد به جای تمکین در برابر قانون، با اتخاذ مواضعی تند به آنچه "احیای سرمایه اجتماعی" می‌خواند، دست پیدا کند و از این طریق برای رهایی، دستگاه قضا را تحت فشار بگذارد
.

/ 2 نظر / 6 بازدید
پویا

کور خوانده.... محاکمه موسوی دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.... حالا کم کم باید بفهمه از یک من ماست چقدر کره می گیرن....بردن آبروی نظام و آتش زدن مساجد و ریختن خون پاک بهترین جوانان وطن بی جواب نمی مانه...

میرحسینی

روزی خواهد امد که نظام فاشیستی اخوندی فرو می پاشد واسلام زنده می شود و انروز است که می گویید این المفر.ای خوارج زمان که خود را علی می دانید. خود رادریابید.