حاشیه‌های خبرنگار فارس از همایش "پس از 30 سال، سیرت و صورت انقلاب اسلامی "

کنایه‌های نبوی و افروغ به زیباکلامی که "طنزهای سیاسی " می‌گفت

خبرگزاری فارس: همایش دو روزه "پس از 30 سال، سیرت و صورت انقلاب اسلامی " امروز در دانشگاه شریف برگزار شد که این همایش با حاشیه‌هایی همراه بود.


به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه خبرگزاری فارس، مراسم افتتاحیه این همایش از ساعت 9 صبح امروز و با سخنرانی حجت‌الاسلام محمد حسن ابوترابی فرد نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

* دانشجویان و اساتید دانشگاه شریف از این همایش استقبال خوبی داشتند به حدی که بسیاری از دانشجویان، سخنرانی‌ها را به صورت ایستاده دنبال می‌کردند.

* در این همایش عماد افروغ جامع شناس و استاد دانشگاه، محمدباقر خرمشاد معاون امور آموزش و پژوهش وزارت امور خارجه و سید مرتضی نبوی عضو تشخیص مصلحت نظام مقاله‌های خود را با عناوین "مبانی و چالش‌های اساسی "، "اخلاق و سیاست "، "ماهیت اسلامی انقلاب 57 ایران " و "بحثی در صورت و سیرت انقلاب اسلامی " ارائه کردند.

* صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران به عنوان آخرین سخنران این همایش به ایراد سخنرانی خود با عنوان "انقلاب اسلامی و 31 سال توهم دشمنی با آمریکا " پرداخت. هنگامی که زیباکلام در سخنانش گفت آمریکا حادثه 11 سپتامبر را به ایران نسبت داده بود و القاعده و طالبان را بر علیه ایران تشکیل داده است دانشجویان و شرکت‌کنندگان در این همایش شعار "مرگ بر آمریکا " را سر دادند.

* در ادامه این همایش و هنگامی که صادق زیباکلام در سخنانی گفت برخی افراد که در دهه 60 ادبیات ضد آمریکایی را مدنظر داشتند، اکنون به جامعه مدنی فکر می‌کنند حاضران در همایش دوباره شعار "مرگ بر دیکتاتور " و "مرگ بر آمریکا " را سر دادند.

* در ادامه این همایش و پس از سخنرانی صادق زیباکلام، جلسه پرسش و پاسخ آغاز شد و یکی از دانشجویان با انتقاد از برخی سخنان زیباکلام خطاب به وی گفت: چرا همه سوزن‌ها را فقط به ایران می‌زنید،‌ یک سوزن هم به آمریکا بزنید. قانون داماتو در دولت اصلاحات و سازندگی شکل گرفت و نه در دولت احمدی‌نژاد.
این دانشجو در ادامه افزود: این دانشگاه 120 شهید را تقدیم انقلاب اسلامی کرده است و شما خیلی راحت با سخنان و مواضع خود پا بر روی خون آنها می‌گذارید.

* دانشجوی دیگری خطاب به صادق زیباکلام خاطرنشان کرد: در مقاله ارائه شده از سوی شما تناقض‌هایی وجود دارد. شما صحبت از ایدئولوژیک کردید پس اسلامی بودن را قبول دارید، به نظر شما آیا سیاست آمریکا بر اساس ایدئولوژی است؟
وی افزود: مگر خاتمی پس از ریاست جمهوری خود در اولین اقدام خود با کریستین امانپور مصاحبه نکرد و اعلام نکرد کوه یخی مقابل رابطه ایران با آمریکا را ذوب خواهد کرد؟ اما آیا توانست؟
این دانشجو در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: چرا در آمریکا کودتا نمی‌شود؟ آیا این بدان دلیل است که در کشور آمریکا سفارت آمریکا وجود ندارد؟

* این دانشجو پس از سخنان خود نزد صادق زیباکلام رفت و لوح فشرده سخنرانی مقام معظم رهبری در خصوص "این عمار " و دو کتاب "آمریکا شیطان بزرگ " و "باتلاق آمریکا در خاورمیانه " را به وی هدیه داد.

* در ادامه این جلسه پرسش و پاسخ، دانشجویی از صادق زیباکلام پرسید: دشمنی ما با آمریکا چه منافعی برای ما داشته است؟ و آیا این دشمنی به هر دو طرف نفع رسانده است؟

* صادق زیباکلام در پاسخ به این دانشجو گفت: طبیعی است که وقتی آمریکا را به چالش می‌کشیم آمریکا نیز همن پاسخ را به ما می‌دهد.
وی افزود: اگر دقیق‌تر نگاه کنیم با توجه به اهمیت و غلظت نگاه ایدئولوژیک ما برخی از موارد مربوط به آمریکا را تحریف کرده‌ایم.

این استاد دانشگاه در ادامه تصریح کرد: در بحث هسته‌ای ایران اینگونه بیان شده است که غرب و بخصوص آمریکا مخالف فن‌آوری هسته‌ای ایران هستند، در صورتی که صورت مسئله این نیست و اصل مسئله غنی‌سازی است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه بیان داشت: احمدی‌نژاد در سال ریاست جمهوری خود در گردهمایی‌ای که در خصوص تسخیر لانه جاسوسی برگزار شده بود شرکت داشت که در آن گردهمایی معصومه ابتکار در سخنانی گفت:‌ ما فکر می‌کردیم که آمریکا می‌خواهد کودتای 28 مرداد را دوباره تکرار کند و دوباره شاه را به ایران برگرداند، به همین دلیل سریعاً سفارت‌خانه آمریکا در تهران را تسخیر کردیم.

وی افزود: این در حالی است که در آن دوران محمدرضاشاه بیمار بود و ارتشش از هم گسیخته بود و آقای خلخالی مرتبا افراد وابسته به رژیم پهلوی را اعدام می‌کرد پس دیگر جایی برای کودتا نبود.

زیباکلام در خصوص حمله آمریکا به طبس گفت: طرح حمله آمریکا به طبس این بود که این کشور با حداقل درگیری و با بالا بردن هلی‌کوپترهای خود بر فراز سفارتخانه‌اش فقط گروگان‌‌های خود را آزاد کند و قصد اقدام دیگری را نداشت که در این بین دانشجویان و حاضران در همایش شعار "دروغگو دروغگو " ، "مرگ بر آمریکا " و " مرگ بر دیکتاتور " را سر دادند.

این استاد دانشگاه در قسمت پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد:‌به نظر شما آیاواقعا با دو هواپیمای C130 آمریکا می‌توانست آن عملیات بزرگ را که مدنظر شما بود طرح‌ریزی کند؟

* مرتضی نبوی عضو تشخیص مصلحت نظام در واکنش به سخنان صادق زیباکلام در سخنانی گفت: من از مسئولان برگزارکننده این همایش گله‌مند هستم و آنها باید توجه داشته باشند که طنز سیاسی با بحث‌های سیاسی متفاوت است.

وی افزود: اگر بخواهیم ارزش‌های خود را به هجوگویی خرج کنیم مطمئنا شایسته این جلسه نخواهد بود.

نبوی خاطرنشان کرد: زیباکلام در طی سخنان خود فقط یک مسئله علمی را مطرح کرد که آن بحث علمی هم اکنون منسوخ شده است.

* عماد افروغ جامعه شناس استاد دانشگاه نیز در واکنش به سخنان صادق زیباکلام به صورت کنایه گفت: من سعی می‌کنم از حضور در همایش‌ها و اینگونه نشست‌ها پرهیز کنم اما در آخرین میزگردی که با صادق زیباکلام داشتم همان روز سکته کرده و راهی بیمارستان شدم.

/ 2 نظر / 12 بازدید
جواد آقایی

سلام قضاوت براي مردم مشكل شده!!!!!! برای شما چطور؟ کربلا ببینمتان یاعلی[گل]

جواد آقایی

زيرباران دوشنبه بعدازظهر ،اتفاقي مقابلم رخ داد وسط كوچه ناگهان ديدم زن همسايه بر زمين افتاد سيب ها روي خاك غلطيدند چادرش در ميان گرد وغبار قبلا اين صحنه را ...! نمي دانم...! درمن انگارمي شود تكرار ...آه سردي كشيد حس كردم كوچه آتش گرفت ازاين آه و سراسيمه گريه در گريه پسر كوچكش رسيد از راه گفت آرام باش،چيزي نيست! به گمانم كمي كمرم.... دست من را بگير گريه نكن مرد گريه نمي كند پسرم! ...چادرش را تكاند با سختي "يا علي"گفت و از زمين پاشد پيش چشمان بي تفاوت ما ناله هايش فقط تماشا شد با خودم فكر مي كنم حالا كوچه ما چقدر تاريك است گريه،مادر،دوشنبه،در،كوچه . . . راستي "فاطميه" نزديك است... كربلا ببينمتان يا علي[گل]