در پاسخ به شبهات ایجاد شده در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی

انتشار خبری با عنوان "نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی" در سایت فردا نزدیک به محمد قالیباف، سبب شد تا رسانه‌های زنجیره‌ای حامی موسوی، با انتشار مطالبی، اعلام نظر دفاتر تهران این مراجع را به وضعیت مقلدین صانعی را، به حمایت مراجع عظام از مرجعیت صانعی در مقابل اعلام عدم صلاحیت وی برای تصدی مرجعیت، تعبیر کرده و تبلیغات گسترده‌ای در این زمینه را سامان دهند، در همین حال اما، دفاتر مراجع عظام تقلید بلافاصله به این سو استفاده خبری رسانه‌های زنجیره‌ای واکنش نشان دادند.

به گزارش رجانیوز، انتشار گزارشی که در آن نظر دفاتر تهران آیات عظام نوری همدانی، سیستانی، مکارم شیرازی و جوادی آملی در مورد تکلیف مقلدین شیخ یوسف صانعی منتشر شده بود، و سو استفاده رسانه های زنجیره‌ای در برداشت این نظرات به عنوان حمایت مراجع تقلید از مرجعیت صانعی سبب شد تا دفاتر این مراجع با تکذیب حمایت از مرجعیت صانعی، به این خبرسازی واکنش معناداری نشان دهند.

فردا در توضیح این خبر، نوشت:" دفاتر برخی از مراجع عظام تقلید در تماس با ما ضمن توضیحاتی درباب خبر قبلی "فردا" پاسخ قطعی حضرات آیات را منوط به استفتاء کتبی از دفتر قم و پاسخ روشن و صریح شخص مرجع تقلید دانسته‌اند.

متاسفانه در خبر «نظر مراجع در مورد تقلید از آیت‌الله صانعی» به شماره خبر 99756، خبرنگار سرویس اجتماعی در تماس تلفنی با دفتر مراجع عظام تقلید در تهران اقدام به سوال نموده و پاسخ مسئولین پاسخگویی دفاتر مراجع را به عنوان نظر قطعی مراجع بزرگوار قلمداد کرده است."

این در حالی است که دفتر آیت الله نوری همدانی نیز با انتشار بیانیه ای حمایت از صانعی را تکذیب کرد. در این بیانیه آمده است: "پیرو مطالبی پیرامون تصمیم اخیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در مورد مرجعیت «حضرت آیت الله صانعی»این دفتر در این باره هیچ گونه اظهار نظری نداشته و اساساً مطالب مطرح شده در روزنامه ها و سایت ها کذب محض می باشد."

اخبار دریافتی خبرنگار رجانیوز حاکی از آن است که دفاتر حضرات آیات سیستانی و مکارم شیرازی نیز خبر حمایت ایشان از مرجعیت صانعی را تکذیب کرده‌اند.

این درحالی است که آیت الله حسن ممدوحی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، پیش از این از اصرار برخی مراجع عظام برای روشن شدن وضعیت شیخ یوسف صانعی با توجه به مبانی متناقض فتاوای وی شده بود. وی در این زمینه به رجانیوز گفت: "مساله آقای صانعی برای دیروز و امروز نیست، از چند سال پیش چند تن از مراجع عظام همچون آیت الله مکارم شیرازی، آیت الله وحید خراسانی، مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی بر مبانی متناقض فتاوای صانعی ایراد داشته و این موضوع را مطرح کرده بودند و اصرار داشتند تا این موضوع رسیدگی شود."

جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عالی‌ترین تشکل روحانی کشور که برخی از مراجع عظام تقلید همچون آیت الله مکارم شیرازی، و مرحوم آیت الله فاضل لنکرانی از اعضای آن هستند، در پاسخ به سوال برخی از فضلا و اساتید حوزه علمیه قم، شیخ یوسف صانعی را فاقد صلاحیت برای احراز جایگاه مرجعیت دانسته بود.

/ 2 نظر / 8 بازدید
جواد اقایی

در آنجا که حسین(ع) در صحنه است ,اگر نباشی,دیگر هر کجا میخواهی باش! چه استاده به نماز ,چه نشسته به شراب,هر دو یکی است کربلا ببینمتان یا علی

محمدی

سلام بازهم مزاحم شدم ... [گل]