ناگفته‌های اولین وزیر اطلاعات از عزل منتظری و پرونده مهدی هاشمی

خبرگزاری فارس: جلد چهارم از مجموعه خاطرات آیت الله محمدی ری شهری نخستین وزیر اطلاعات کشورمان، با محوریت بررسی برهه‌ای حساس از تاریخ رهبری جمهوری اسلامی منتشر شد.


به گزارش خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری فارس، مجموعه خاطرات آیت الله محمدی ری شهری اولین وزیر اطلاعات کشورمان با موضوع برهه‌ای حساس از تاریخ رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران که عمدتا به جریان آقای منتظری و پرونده مهدی هاشمی پرداخته است، منتشر شد.
در بخشی از پیشگفتار مولف کتاب آمده است: در این نوشتار توضیح خواهم داد که چرا و چگونه شخصیتی مانند آقای منتظری که از نظر جایگاه علمی و سیاسی روزی در اوج عزت بود و در موقعیتی قرار داشت که مردم در شعارها از وی به عنوان " امید امت و امام " یاد می‌کردند چنان سقوط کرد که نه تنها امام امت، امید خود را از او بریدند بلکه امام خمینی در نامه‌ای 6 / 1 / 1368، یعنی کمتر از دو ماه به رحلت جانگدازش، خطاب به او نوشت " از خدا می‌خواهم که به پدر پیر مردم عزیز ایران، صبر و تحمل عطا فرماید و او را بخشیده و از این دنیا ببرد تا طعم تلخ خیانت دوستان را بیش از این نچشد.! "
جلد چهارم خاطرات محمدی ری شهری 741 صفحه، یک مقدمه 41 فصل دارد که دیدگاه‌های امام خمینی درباره منتظری و علت واقعی برکناری او، اقدامات باند مهدی هاشمی در مقاطع مختلف و بازداشت وی و اعتصاب منتظری به این علت، شایعه ارتباط دستگیری مهدی هاشمی با ماجرای مک فارلین، شکایت منتظری از وزارت اطلاعات به امام، غربت وزارت اطلاعات، نحوه بازجویی محاکمه مهدی هاشمی و تشدید تلاش منتظری برای نجات جریان مهدی هاشمی، بزرگترین اشتباه منتظری و انتشار نامه محرمانه او به امام از "بی بی سی " و نامه تاریخی امام به منتظری و تحلیلی در باب این نامه و پیامدهای آن از جمله فصول این کتاب است.
در این کتاب برخی اسناد، دست نوشته‌ها و تصاویر تاریخی ارائه شده و خوانندگان و پژوهشگران منصف با "سنجه‌ی انصاف " می‌توانند از نگاه نویسنده آنچه را که منتظری درباره علل برکناری خود در کتاب خاطراتش تحت عنوان " غوغای برکناری " آورده را ارزیابی کرده و ضمن آگاهی از مبانی تصمیم گیریری امام(ره) از برکناری وی از قائم مقامی رهبری با نمونه‌ای از مظلومیت و صبر امام در کنار درایت و هوشمندی سیاسی و قاطعیت بی‌نظیر ایشان آشنا شوند.
کتاب خاطرات آیت‌الله محمدی ری شهری درباره برهه‌ای حساس از تاریخ رهبری نظام جمهوری اسلامی ایران، با قیمت 4500 تومان به زیور طبع آراسته شده و در اختیار دوست‌داران کتاب‌های تاریخی قرار گرفته است.
کتاب آیت‌الله [سیدکاظم] شریعتمداری به روایت اسناد، دیگر کتابی است که مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر و روانه بازار نشر کرده است.
این کتاب توسط اصغر حیدری در هزار و 35 صفحه منتشر شده و دارای یک مقدمه و دو بخش مدخل پژوهشی و اسناد و تصاویر با چهار فصل است که فصل نخست آن به اسناد و تصاویر آیت‌الله شریعتمداری از تولد تا استقرار در حوزه علمیه قم، فصل دوم آیت‌الله شریعتمداری و نهضت امام خمینی (ره)، فصل سوم فعالیت‌های آیت‌الله شریعتمداری از سال 44 تا 1356 و آخرین فصل آن به دیدگاه‌ها و فعالیت‌های این روحانی در سال های حساس 56 و 57 اختصاص دارد.
در مقدمه این کتاب از آیت‌الله شریعتمداری به عنوان یکی از چهره‌های خبرساز و مطرح در تاریخ انقلاب اسلامی و پس از پیروزی آن یاد شده و آمده است: فراز و فرود حیات سیاسی و اجتماعی این روحانی موضوع مهمی است که در پرتو آن می‌توان زوایای ناگفته‌ای از تاریخ انقلاب را روشن کرد.
آیت الله سید کاظمی شریعتمداری در سال 1283 شمسی در تبریز متولد شد و پس از تحصیلات مقدمات در آن شهر در سال 1304 به قم رفت و در حوزه علمیه تازه تاسیس آن شهر به تحصیل مشغول شد. پس از آن برای تکمیل آموخته‌های خود به نجف اشرف عظیمت و از محضر به نام آن حوزه‌ بهره‌های جست.
با شروع نهضت امام (ره) نخست در جمع حامیان نهضت بود و مواضعی توام با محافظه کاری و احتیاط اتخاذ کرد. اما در دوران تبعید امام روابط وی با حکومت پهلوی بهتر شد.
وی معتقد به نظام مشروطه سلطنتی بود از این رو با اوج گیری نظام انقلاب اسلامی رجال سیاسی و امنیتی رژیم پهلوی دیدارهای با وی داشتند تا انقلاب را مهار کنند.
حمایت‌‌های وی پس انقلاب از حزب خلق مسلمان و کودتای نوژه حوادث خطرناکی را برای نظام اسلامی در آن مقطع خلق کرد.
علاقه‌مندان به کتاب‌های تاریخی می‌توانند کتاب آیت الله شریعتمداری به روایت اسناد را با قیمت 10 هزار و نهصد تومان از کتاب فروشی‌های سراسر کشور تهیه کنند.

/ 0 نظر / 9 بازدید